KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12746531
*
nr 1274 6531
Lasse Johnson
(1899-1992), Sverige
Oljemålning, "Mallorca". Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 45x53 cm
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 september 2019
kl 20:47:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/9 16:23:21
1
400 kr
6/9 21:25:43
2
400 kr
6/9 21:25:43
1
400 kr (Budbetjänt)
6/9 21:25:53
2
450 kr
9/9 14:11:48
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Läs mer om Lasse Johnson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lasse johnson olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
*
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lasse Johnson
nr 1274 6531
Lasse Johnson
(1899-1992), Sverige
Oljemålning, "Mallorca". Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 45x53 cm
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 800 kr |
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 september 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/9 16:23:21 | 1 | 400 kr |
| 6/9 21:25:43 | 2 | 400 kr |
| 6/9 21:25:43 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 6/9 21:25:53 | 2 | 450 kr |
| 9/9 14:11:48 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra RÃ¥da. Värmland, död 1992.Läs mer om Lasse Johnson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lasse johnson olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06



